Rekomendacje czytelników

Powrót do strony głównej

Kiedy chodziłem do podstawówki w latach 80-tych ubiegłego wieku, Wojsko Polskie stawiane było na piedestale. Uczono nas, aby być dumnym z obrońców granic.

Dziś duma z wojska, czy duma z ojczyzny jest czymś wstydliwym. Jakby naród wojowników zapomniał, że ma swoich bohaterów.

Nie moim zadaniem jest komentowanie obecnych trendów czy postępowania mediów. Nie podejmuje się też oceny katastrofy smoleńskiej, czy tego, co działo się tuż po niej. Moim zadaniem, a w tym przypadku przyjemnością jest zwrócenie Waszej uwagi na tytuł szczególny, tytuł niezwykły.

Pani Marta Potasińska, żona ś.p. generała Włodzimierza Potasińskiego postanowiła stworzyć książkę o swoim mężu. Jak sama mówi, postanowiła innym opowiedzieć o generale - wojowniku. Będąc świadomą, iż generał większość dnia spędzał w armii, zaprosiła armię, aby ta opowiedziała o Nim.

I tak powstała książką promieniująca ciepłem i miłością. Wspomnienia kolegów z wojska, nauczycieli i przyjaciół generała przeplatają się z listami, a raczej kartkami z pamiętnika Marty Potasińskiej.

Z kartki na kartkę powstaje przed naszymi oczyma niezwykły portret.

Okazuje się, iż można być romantykiem, zakochującym się w jednej chwili i jednocześnie mocno stąpającym po ziemi wojownikiem. Można być wspaniałym przyjacielem i jednocześnie wzorem dowódcy. Można być zapominalskim, gubiącym wszędzie klucze i jednocześnie świetnym koordynatorem.

Romantyk znajdzie w „Słucham opowieści o Tobie” wspaniałe wyznania miłosne, przepiękne słowa o tęsknocie, bólu i stracie. Pragmatyk odnajdzie żołnierskie słowa pokazujące jak skromnym i jednocześnie wielkim wojownikiem był generał Potasiński. Fascynat znajdzie informacje o tworzeniu wojsk specjalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Myślę, że bez względu na to w jakim nastroju sięgniemy po książkę, kończyć będziemy ją z zadumą opromienioną uśmiechem.

Powrót do strony głównej