Aktualności

Powrót do strony głównej

XIX Bieg Przełajowy O Nóż Komandosa

W tym roku na starcie biegu stanęło 665 zawodników - przedstawicieli służb mundurowych w służbie czynnej bądź rezerwie. Przedstawiciele wojska, służb więziennictwa, policji, staży granicznej i miejskiej startują w kategorii open - bez podziału na kategorie wiekowe, w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym (mundur, bluza z długim rękawem, buty o kroju wojskowym z cholewką minimum 18 cm).

Regulamin Biegu pozwala na udział w nim również cywilom pod warunkiem zachowania wymogów, jak w przypadku służb mundurowych, czyli w pełnym umundurowaniu.

Biegacze startowali w dwóch kategoriach: mężczyzn – dystans liczył 10 kilometrów oraz kobiet, które musiały przebiec 5 kilometrów.

Bieg kobiet wygrała szer. Karolina Pilarska, która przebiegła trasę w 24 minuty 30 sekund. Tuż za nią na mecie pojawiła się sierżant Anna Wojtulewicz z Policji w Białymstoku. Trzecia na mecie była policjantka ze Złotoryi Anna Ficner.
W kategorii mężczyzn najlepszy okazał się posterunkowy Szymon Kulka z Ropy. Ukończył 10-kilometrową trasę w czasie 35 minut, 40 sekund. Ponad minutę później na mecie znalazł się szer. Tomasz Grycko z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Jego wynik to 36 minut, 47 sekund. Trzeci na mecie był młodszy aspirant Paweł Piotraschke, policjant Komendy w Słupsku.

Pierwszy Bieg o Nóż Komandosa odbył się w 1997 r., ukończyły go wówczas 52 osoby. Dla porównania, w tym roku chęć udziału w zawodach zgłosiło 800 osób. Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa jest mistrzostwami służb mundurowych w crossie. Od roku 2010 Bieg nosi imię gen. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych. Organizatorem Biegu jest Wojskowy Klub Biegacza META z Lublińca.