Aktualności

Powrót do strony głównej

III Memoriał pamięci gen. Włodzimierza Potasińskiego

W dniach 22-25 maja br odbyła się III edycja Memoriału gen. Włodzimierza Potasińskiego. Trójbój organizowany przez Wojskowe Stowarzyszenie „Kultura - Turystyka - Obronność” i Klub Dowództwa Sił Specjalnych, przy współudziale Centrum Operacji Specjalnych, poświęcony jest pamięci byłego Dowódcy Wojsk Specjalnych.

W tym roku o zwycięstwo walczyło 16 trzyosobowych drużyn z jednostek wojskowych oraz poza konkursem jedna drużyna cywilna, wystawiona przez firmę WB Electronics. Po raz drugi w Memoriale udział wzięli przedstawiciele małopolskich szkół z klasami o profilu wojskowym (pięć trzyosobowych ekip).

Uczestnicy Memoriału rywalizowali w trzech kategoriach :
- strzelaniu dynamicznym z pistoletu bojowego ze zmianą pozycji strzeleckiej,
- pływaniu stylem dowolnym na dystansie 200 m oraz w
- biegu przełajowym na 5 km.

Uczniowie i weterani mieli do pokonania dystans 3 km, a na strzelnicy strzelali z karabinu kbks, z postawy stojącej z odległości 10 metrów.

Pierwsze miejsce w kategorii drużynowej zdobył team wystawiony przez Jednostkę Wojskową Komandosów. Natomiast rywalizację w kategorii szkolnej wygrała drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie. W kategorii indywidualnej pierwszą lokatę wywalczył plut. pchor. Tomasz Sołczykiewicz z Wojskowej Akademii Technicznej, a zwycięzcą wśród weteranów został po raz kolejny Zbigniew Hetmańczyk.

Honorowy patronat nad Memoriałem objęli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Patronat medialny - Polska Zbrojna.

Memoriałowi towarzyszyła wystawa fotograficzna poświęcona gen. Potasińskiemu.
Organizatorom i uczestnikom Memoriału serdecznie gratuluję i szczerze dziękuję. Pamięć lubianego i szanowanego dowódcy można czcić w różny sposób, szczególnie, gdy odchodzi tak niespodziewanie. Forma sportowej rywalizacji, zdaje się być najbliższą temu, co Włodek lubił.
Marta Murzańska-Potasińska