Aktualności

Powrót do strony głównej

Pierwszy zielony beret specjalsów.

W roku 2009 podjęta została decyzja o zmianie beretów Wojsk Specjalnych z dotychczasowych bordowych, które nosili żołnierze jednostek powietrzno-desantowych, na ciemnozielone (tzw.zielona czerń).
Inicjatorem zmiany był Dowódca Wojsk Specjalnych gen. broni Włodzimierz Potasiński, który mimo wielkiej miłości do bordowego beretu twierdził, że nowo powstały rodzaj wojsk, elitarne wojska specjalne, posiadać winny wyróżniające je umundurowanie.

Zmiana mundurowego nakrycia głowy była wyraźnym nawiązaniem do tradycji pierwszych polskich jednostek specjalnych z okresu II wojny światowej. Ciemnozielony beret był symbolem ochotniczej służby w trudnym rodzaju wojsk, jakim były oddziały Commando i bardzo cenionym przez ówczesnych żołnierzy znakiem wyróżniającym.

Ciemnozielone berety były tymi, które zakładali na głowę żołnierze amerykańskich wojsk specjalnych, którzy podobnie jak polscy, chcieli odróżnić się od wojsk konwencjonalnych. Obszerny tekst na temat amerykańskiej historii ciemnozielonych beretów Specjalsów przeczytać można na stronie prowadzonej przez JW. Komandosów. link do strony

Nowy beret Wojsk Specjalnych nawiązuje do tradycyjnego nie tylko kolorem. Wykonany jest zgodnie z opisem beretu żołnierzy Pierwszej Samodzielnej Kompanii Commando, z jednego kawałka materiału (filcu). Na berecie, nie są umieszczane, jak w przypadku pozostałych rodzajów wojsk, stopnie wojskowe, a wykonany z metalu Orzeł Wojsk Specjalnych, umieszczony jest nad lewą brwią, a nie w centralnej części. Charakterystyczny jest również sposób jego noszenia. (Prawą krawędź opuszcza się w dół nieco ku tyłowi, tak, aby przysłaniał ucho). Takie nakrycie głowy obowiązuje wszystkich żołnierzy Wojsk Specjalnych za wyjątkiem JW. Grom (beret jasnopopielaty) i JW Formoza (beret czarny).

Pierwszy nowy, ciemnozielony beret zabrał z sobą, w podróż służbową do Smoleńska w dniu 10 kwietnia 2010, dowódca Wojsk Specjalnych generał broni Włodzimierz Potasiński.To w nim właśnie postanowił oddać hołd polskim żołnierzom pomordowanych w Katyniu. Nawiązując tym gestem do historii i tradycji pokoleń.

Zielony beret nr 1, pozbawiony orła Wojsk Specjalnych, powrócił spod Smoleńska kilka tygodni później wraz z ocalałymi rzeczami śp. generała. Po oczyszczeniu przechowywany był, razem z galowym mundurem, w kościele garnizonowym w Krakowie. W roku 2013 pierwszy beret Wojsk Specjalnych przekazany został przez żonę śp. generała, w porozumieniu z Dowództwem Wojsk Specjalnych, do zbiorów Jasnogórskich. Umieszczony został w ekspozycji stałej, w części poświęconej Pamięci Narodów, gdzie zorganizowano stałą wystawę Pamiątek Smoleńskich.

Pomimo tragicznej śmierci, która przerwała misję generała broni Włodzimierza Potasińskiego, pierwszy ciemnozielony beret powrócił do kraju i znalazł się w miejscu godnym symbolu Wojsk Specjalnych.

M.M-P