Aktualności

Powrót do strony głównej

Ultratriathlon – znad morza na Rysy w hołdzie pamięci

Żołnierze 5 jednostek Wojsk Specjalnych oraz przedstawiciel U.S. NAVY SEALS-ów przebędą dystans z północnego na południowy kraniec Polski, by uczcić pamięć dowódcy śp. Wojsk Specjalnych.

Pomysłodawcą wydarzenia jest stowarzyszenie KRS Formoza. Jego prezes Dariusz Terlecki, w porozumieniu z byłym i obecnym dowódcą jednostki morskich komandosów, postanowił, z okazji przypadającej w tym roku 5. rocznicy śmierci, przypomnieć postać dowódcy Wojsk Specjalnych, gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.

Ultratriathlon rozpocznie się dnia 1 sierpnia br. przepłynięciem Zatoki Gdańskiej. Następnie sześciu uczestników wsiądzie na rowery, by w ciągu 4 dni pokonać dystans z Helu nad Morskie Oko. Ostatni etap, to zdobycie najwyższego szczytu Polski, już bez rowerów.

Gen. Włodzimierz Potasiński był wielkim pasjonatem sportu. W ostatnich latach szczególnie chętnie jeździł rowerem, biegał i pływał. Mimo wieku, i piastowanego stanowiska stawiał przed sobą nowe wyzwania. Wiosną 2010 roku rozpoczął przygotowania do maratonu. W 2011, o czym nie mogli wiedzieć organizatorzy Ultratriathlonu, planował wziąć udział w Ironmanie. Nie zdążył.

Inicjatywa przypomnienia postaci dowódcy polskich komandosów przez zorganizowanie wiodącego przez cały kraj triathlonu, którego uczestnikami będą przedstawiciele rozrzuconych do Polsce jednostek specjalsów, jest przedsięwzięciem oddającym w sposób wyjątkowo celny charakter gen. Potasińskiego.

Ultratriathlon nie jest pierwszym, ambitnym przedsięwzięciem, jakiego organizacji podjął się Dariusz Terlecki. W 2013 roku zorganizowano „Milę dla Sebastiana” - akcję poświęconą zebraniu środków na leczenie byłego żołnierza JW. Formoza, podczas której, w czasie trzech tygodni, żołnierze przepłynęli kajakami dystans z Gdyni na Bornholm i z powrotem. Rok później odbyła się druga edycja „Mili”. Tym razem w 10 dni zdobyto 10 omc pięciotysięczników, by następnie przepłynąć kajakami Jeziora Genewskie i pokonać dystans 140 km rowerem po górach Szwajcarii. W roku 2014 morscy komandosi przeszli na nartach tourowych z Mont Blanc do Matterhorn.

Organizowany w 2015 Ultratriathlon jest pierwszym, nie charytatywnym przedsięwzięciem, mającym na celu kultywowanie pamięci byłego dowódcy specjalsów oraz promocję wizerunku polskiego żołnierza.